Podle čeho vybírat pracovní desku kuchyňské linky

Podle čeho vybírat pracovní desku kuchyňské linky

Sdílejte

Pracovní desku potřebujeme v každé kuchyni. Než se rozhodnete pro její koupi, měli byste zhodnotit ta nejdůležitější kritéria. Mnoho z nás zajímá především finanční částka, kterou do kuchyňské linky investujeme, vězme však, že cena je závislá také na živostnosti desky, jejího složení, velikosti, tloušťky, použitého materiálu a mnohého dalšího.

Nejlevnější typ desek

K nejlevnějším a nepoužívanějším patří laminátové desky z dřevotřísky. Ty mohou mít různou povrchovou úpravu, čímž její životnost značně prodloužíte. Nejvyšší životnost mají ty, které mají vysokotlaký laminát. Ty, které mají klasickou úpravu bez postformingového zakončení, mohou být náchylné k vsakování vody, což způsobuje nabobtnání desky a její nenávratné poškození. Nevýhodou je, že ji nemůžeme zbrousit a tímto způsobem opravit. K nevýhodám patří i neodolnost k vysokým teplotám ať už od dna hrnce či horkého oleje, snadné poškrábání či poškození nožem. Spoje laminátové desky jsou viditelné, což může někomu také vadit. Abychom ale nekončili negativně, velkou předností je nejen cena, ale i jednoduchá údržba a velký výběr dekorů a barev.

V přírodním duchu

Mnoho lidí má rádo dřevo, a proto se rozhodne pro desku z masivu. Pokud o ně správně pečujete, značně prodloužíte jejich životnost. Je důležité desku průběžně ošetřovat olejem, který je určen právě k údržbě dřevěných desek. Nevýhodou je hrozba poškrábání nožem nebo způsobení skvrn, pokud na desku kápneme např. šťávu z červené řepy, nebo jinou barevnou tekutinu. Desku lze ale přebrousit a opět ošetřit olejem. Na klasickou pracovní desku počítejte s cenou cca 20 000 Kč.

Ne tak častý materiál v domácnostech – nerez

V profesionálních kuchyních se s nerezovými pracovními deskami setkáváme naprosto běžně, v domácnostech zřídka, nejde-li o typ kuchyně v netypickém stylu. Velkou výhodou je hygienická stránka, vysoká odolnost, co se týče teploty způsobené hrnci nebo olejem. Nevýhodou je vysoká pořizovací cena a poměrně snadné poškrabání. Životnost, která je skutečně značná, nám ale cenu brzy vykompenzuje.

Luxus pro milovníky žuly

Jestliže chcete váš příbytek pojmout v luxusním stylu, můžete zvolit také kuchyňskou pracovní desku z kamene. Nejčastěji používaná je žula nebo mramor, kdy za m2 zaplatíte přibližně 3 – 4 tisíce korun. Nevýhodou je, že u leštěných může dojít k poškrábání, důležitá je také správná péče o desku. Nevýhodou je také cena, ale podíváme-li se na životnost, investice je to dobrá.

Ať už se rozhodnete pro jakoukoli kuchyňskou pracovní desku, vždy se snažte použít takovou, aby ladila s ostatním vybavením interiéru a podtrhovala celkový styl.

Sdílejte