LED žárovky řady G: Stručný přehled základních modelů

LED žárovky řady G: Stručný přehled základních modelů

Sdílejte

qwfhajkÚspora za elektřinu určitě není samozřejmostí. V mnohých domácnostech i průmyslových provozech se stále setkáváme s klasickými vláknovými žárovkami, jež spotřebují velké množství energie. Moderní a cenově dostupné řešení osvětlení interiéru i exteriéru představují LED žárovky. Obecně se uvádí, že mají až desetinásobně nižší spotřebu. My se v následujících řádcích zaměříme na LED žárovky řady G. Podle čeho je poznáme a jaké nejznámější typy existují? Na obě tyto otázky postupně odpovíme.

Specifické LEDky

Když se vysloví spojení LED žárovky řada G, mnozí lidé budou tápat. O klasických LEDkách povědomí mají, nicméně řada G jim pravděpodobně nic moc neříká. Jedná se tedy o provedení, které se vyznačuje zejména charakteristickou paticí, jež má v sobě integrovány dva kolíky. Její umístění do svítidla je velmi jednoduché. Pouze se nasune a otočí. Nejedná se o standardní model disponující šroubovací patkou.

Základní typy LED žárovek řady G

Řada G pojímá hned několik druhů žárovek, které alternují klasické LED žárovky E27 anebo LED žárovky E14. Pro přehlednost si je uvedeme postupně.

LED žárovky G4

Jedná se o typ charakteristický dvěma kolíky, mezi nimiž je vzdálenost 4 mm. Volit lze různé výkonnostní třídy těchto žárovek, a to především 2 W a 3 W. Bez potíží nahradí standardní 25 až 30W žárovky. Optimální jsou pro osvětlení kuchyňské linky či baru.

LED žárovky G24

Obsahují 2 až 4 uzoučké kolíky. Optimální je jejich využití v průmyslových provozech. Mnohdy se s nimi setkáme v menších halách či obchodních centrech. K dispozici jsou standardně ve variaci o síle 5 W, nicméně volit je možné i ty s výkonem až 13 W.

LED žárovky GU10

U těchto žárovek činí vzdálenost mezi kolíčky na patici 1 cm. Výborné jsou do bodových svítidel. Třeba prostor toalety či koupelny prosvětlí dokonale. Moc hezky s nimi korespondují různé části interiéru, dřevohliníková okna a další vybavení.

Rate this post
Sdílejte