Pozor při zařizování malého obýváku! Oblíbené rohové sedací soupravy nebo velké konferenční...

Pozor při zařizování malého obýváku! Oblíbené rohové sedací soupravy nebo velké konferenční stolky se nemusí hodit všude

Sdílejte

Velké obrazy, staré nábytkové stěny, mohutné konferenční stolky či rozlehlé rohové sedací soupravy nejsou jediným řešením pro váš obývák.

Při návštěvě českých obývacích pokojů můžeme mít pocit, že jsou jako přes kopírák – tmavá nábytková stěna, rohová sedací souprava, před ní velký konferenční stolek a obrovský obraz na stěně. Takovéto vybavení obýváku, zvláště v malých bytech, už ale dávno není in. Dnes už máme na výběr více možností než v minulosti. Kromě toho se můžeme inspirovat v časopisech, na internetu nebo v televizi, jak opticky zvětšit i malý prostor. Pokud vás zajímá, jak vaše bydlení osvěžit, ale nemáte nápady, přinášíme vám několik užitečných tipů.

Nahraďte rohové sedací soupravy jednoduchou sedačkou

Je samozřejmé, že chcete mít doma dostatek míst k sezení. Pokud ale kupujete novou sedačku, nejdříve si pořádně promyslete, kolik lidí na sedačce aktivně sedává a jak často máte hosty. Možná přijdete na to, že pro každodenní chod domácnosti vám zcela postačí rovná sedačka s dvěma nebo třemi místy k sezení. Výhodou takovéhoto gauče je i jeho snadné umístění před televizi. Alternativní sezení může zastat nějaké subtilní křeslo. Takovýto solitér váš prostor i ozvláštní. Další místo k sezení může suplovat i taburetka, která slouží i jako podnožka nebo příležitostný stolek

Rohové sedací soupravy totiž mají tu nevýhodu, že pokud jsou umístěné v malém prostoru, je těžké efektivně využít všechny místa k sezení. Především ta rohová bývají kvůli nedostatku prostoru jen těžko dostupná. Pokud už velmi toužíte po sedačce do rohu, do malého prostoru raději volte sedačku s divanem. Divan poslouží jako místo k sezení, ale i jako lehátko. Kromě toho je prostorově méně výrazný, takže místnost opticky nezmenší.

Starou obývací stěnu nahraďte nábytkem na míru

Někteří lidé mívají problém vzdát se staré obývací stěny s tím, že se do ní vejde hodně věcí a že takovýto objemný nábytek už jen těžko seženou nebo je příliš drahý. Dnešní trend je však zcela jiný, dnes si lidé dávají vyrábět nábytek na míru. V malém prostoru je to o to žádanější, abyste využili prostor efektivně.

Pokud chcete mít v obýváku hodně knih a další věcí, je nejlepší si nechat udělat světlý nebo dokonce bílý nábytek na celou jednu stěnu. Takovéto skříně na míru nebudou téměř viditelné, takže prostor opticky nezmenší a třeba jimi pokryjete jinak nevyužitelnou stěnu. Do takovéhoto nábytku snadno skryjete například i televizi nebo malou kancelář.

Vzdejte se velkých uměleckých pláten

Pokud vašemu obýváku dominuje maximalistický obraz, malému prostoru to neprospívá. Chcete-li místnost jednoduše odlehčit, ale k uměleckému dílu máte citovou vazbu, zkuste alespoň nechat vyměnit rám za subtilnější a modernější. Vašemu obývacímu prostoru také prospěje, pokud si na stěnu dáte spíše menší obrázky či fotografie. I těch by však mělo být méně, aby se obývák opticky nezaplnil. Pokud však máte vysoké stropy, nebojte se obrázky navěsit klidně až ke stropu. Návštěvu tak upozorníte na prostor obýváku a odvede pozornost od skutečné velikosti místnosti.

Centrální konferenční stolek není nutnost

Velký konferenční stolek těsně před sedačkou je v mnoha domácnostech nutnou samozřejmostí. Při zařizování se bere téměř jako dogma, přitom si lidé při koupi neuvědomují, že pokud mají menší obývák, bude jim takovýto stolek překážet a místnost opticky zmenšovat. Pokud se centrálního konferenčního stolku nechcete vzdát, zvolte moderní nízký kousek. Jinak jej můžete nahradit několika menšími přenosnými odkládacími prostory. Uvidíte, že takovéto řešení bude šikovnější. Odkládací stolek přímo vedle sedačky uvítáte vždy, když si budete chtít vychutnat odpolední kávu nebo večerní sklenku vína.

Ohodnnoťte