Souhrn toho, co dělat na jarní zahradě

Souhrn toho, co dělat na jarní zahradě

Sdílejte

Také už vás slunce tahá na zahradu? Nemůžete se dočkat až si oblečete pracovní rukavice a začnete se hrabat v záhonech? V březnu a dubnu už je to téměř povinností. Jarní zahrada vás potřebuje, aby se zase plně probudila k životu. Co všechno můžete a musíte udělat, jsme pro vás sepsali v článku.crocus-1261310_1920

Nové stromky

S příchodem jara přichází ideální doba na výsadbu všech ovocných stromů, hlavně prostokořenové sazenice uvítají výsadbu již v březnu. Mezi prostokořenové sazenice, tedy bez kořenového obalu, patří broskvoně, meruňky, mandloně nebo nektarinky. Na konci měsíce března přichází čas také na opadavé listnáče, ořešáky, ale také sazenice vinné révy.

V měsíci dubnu pak nastává vhodná doba na výsadbu bříz, jehličnanů a další stálezelených dřevin. V případě prostokořených ovocných stromků se nesmí zapomenout před výsadbou zkrátit kořeny a větve, což podpoří růst stromu. důležité je půdu po korunami stromů mělce okopat.

Na jaře přichází čas i na keře

Na jaře se zasazují především keře, které jsou citlivé na chlad. Mezi takové patří třezalky nebo komule. Jaro je také ideální roční období na výsadbu maliníků nebo borůvek. Aby se keře dobře ujmuly je potřeba je zasadit než začne suché letní období. Keře se musí ihned po výsadbě sestřihnout.

Půda vyschla, je čas připravit záhony

Každý zahrádkář čeká až se půda dostatečně prohřeje a vyschne, aby se mohl vyhrnout na záhony. Ty je po zimě vždy nutné připravit na sázení. Jakmile vykoukne první slunce na záhonech se začne objevovat plevel, který musí pryč. Půdu je potřeba pořádně prokypřit, a to nejlépe motyčkou.

Některé druhy plevele mají velmi krátkou vegetační dobu a velmi rychle se tak rozšiřují po celém záhonu. Je tak velmi důležité ho odstranit okamžitě, jakmile vyklíčí. Na záhony je potřeba celá řada zahradního nářadí jako je motyčka, hrabičky, lopatka, rýč atd.

Nezapomeňte zeleninu

Jarní teplé měsíce vytvářejí také ideální podmínky pro setí zeleniny. Již na začátku března se může zahájit výsev rané zeleniny v pařeništích a fóliovnících. Na konci března a začátkem dubna už se nemusíte obávat vysadit ředkvičky, špenát nebo kořenovou zeleninu. Až odezní poslední velké mrazy může se vysadit cibule.

Bylinkáři do práce

Nejen zahrádkáři, ale také bylinkáři se těší na jaro až budou moci obléknout pracovní oblečení a vrhnout se na pěstování. Jaro je pro pěstování bylinek jako stvořené a každý má rád vůni čerstvých bylinek v salátu nebo na mase. Bylinky mají tu výhodu, že se dají pěstovat jak na okenních parapetech, tak i na záhonech.

Zasazení do záhonů vyhovuje pažitce, estragonu, mátě nebo oreganu. Bylinky se mohou sázet spolu a umocňovat tak své vůně. Bylinky ani nevyžadují své vlastní záhony, klidně se mohou zasadit do zeleninového záhonu.

Pravidla pěstování bylinek

Aby se bylinkám dařilo je důležité dodržovat pár zásad. Za prvé se nesmějí sázet do místa kde je vlhko a stín. Bylinky vyžadují a milují slunce. Za druhé nezalévat ani málo, ani moc, zkrátka tak akorát a za třetí u dřevnatých bylinek jako je rozmarýna nebo tymián se musejí zkrátit nůžkami u báze o jednu až dvě třetiny.

Rate this post
Sdílejte