Zahradní set

Zahradní set

Sdílejte

Zahradu anebo terasu máme spojenou s relaxací, k níž patří rovněž zahradní set. Často se tak mnoho z nás zaobírá otázku, jak se zorientovat v široké nabídce materiálů? Vybírat si můžeme z plastu až po exotické dřeviny, které přispějí k relaxaci a odpočinku na zahradě, chatě či chalupě. Výběr zahradního setu ovlivňuje více okolností.

Vybírat se dá z plastu, hliníku, umělého ratanu i dřeva. Záleží tedy na tom, kolik financí můžeme do setu investovat. Pamatujte si však, že se na něm nikdy nevyplatí příliš šetřit. Pořídíte-li si kvalitní, může vám vydržet i několik desítek let bez náročné údržby. Vhodné je tedy dopředu zjistit si výhody a nevýhody jednotlivých materiálů.

Dřevěný zahradní set

Všechny druhy dřeva patří mezi favority. Hlavně z toho důvodu, že jde o přírodní materiál, který v zahradě vypadá přirozeně. Je pocitově teplé, příjemné na dotek i na pohled. Exotické druhy jsou navíc odolné. Cena dřevěného nábytku je rozdílná, záleží na jeho tvrdosti a původu. Mezi levnější materiály patří smrk a borovice. Dražší je dub, buk či severská borovice, která je na rozdíl od tuzemské odolnější a pevnější.

Hliníkový zahradní set

V posledních třech letech se stává nejoblíbenějším materiálem pro výrobu zahradního setu. Je lehký, ohebný a elegantní. Hliník lze zpracovávat mnoha různými metodami, zejména zušlechťováním povrchu speciální práškovou barvou, díky čemuž získávají hliníkové sestavy nezaměnitelný lesk. Bývá odolnější proti vlivům počasí. Patří mezi méně náročný materiál na celkovou údržbu. Oblíbené jsou kolekce v kombinaci hliníku např. se dřevem s vysoce moderním vzhledem, jednoduchou údržbou i manipulací.

Ocelový set

Jedná se o nový materiál používaný pro výrobu věcí a nábytku na zahradu. Velkou jeho výhodou je vysoká odolnost i dlouhá životnost. Mezi jeho nevýhodu patří vodivost tepla. V létě pálí a v chladném počasí studí. Proto se často kombinuje se dřevem, které eliminuje tuto nepříjemnou vlastnost. Někdy se na sedací část používá hi-tech materiál Alucobond – odolná syntetická látka s příměsí hliníku, která neprochladne.

Plastový set

Doba, kdy byl tento set vyráběn z plastu nevalné kvality, je dávno minulostí. Došlo k jeho vylepšení a díky tomu i širší možnosti využití. Materiály jsou vysoce odolné vůči vlivům počasí, zachovávají barevnou stálost a jsou naprosto bezúdržbové. Navíc se skvěle kombinují s hliníkem i s dalšími materiály. Výsledkem jsou pak moderní zahradní set, který je krásný i praktický.

Plast je navíc lehký, stohovatelný a snadno přenosný. Jeho nevýhodou je, že méně odolává mechanickým vlivům, často se láme a praská, není odolný vůči UV záření a barvy na letním slunci brzy vyšisují. Plastovému nábytku nesvědčí ani mráz, proto jej na zimu uložíme do kůlny nebo do suchého sklepa.

Sdílejte