Jak se starat o nábytek z masivního dřeva?

Jak se starat o nábytek z masivního dřeva?

Sdílejte

bydleniastyl.cz_jelinek.eu_nahledovy

Dřevo je láska na celý život a pro někoho se stalo dokonce i posedlostí. Stačí se ho jen dotknout a ihned začnete vnímat pozitivní energii. Do vaší domácnosti přináší kvalitu, tradiční hodnoty a také kus přírody. Zkrátka, dřevo je klasický materiál, jež je díky svým unikátním vlastnostem přímo předurčen pro výrobu nábytku, který je vkusný, ekologický a vydrží po generace.

Masivní dřevo, na rozdíl od dřevotřísky, neobsahuje žádné umělé chemické látky a je ideální ho použít na nábytek do dětských pokojíčků, ložnic a také na výrobu veškerého nábytku, který má odpovídat zdravému životnímu stylu. Nábytek z masivu prozáří váš byt vůní pryskyřice a vytvoří pocit útulnosti a pohody.

Stůl, židle, skříň a postel patří po generace ke klasickému nábytku

Nábytek z masivního dřeva, aby vydržel po dlouhá léta jako nový, bývá obvykle opatřen kvalitní povrchovou úpravou. Zde se nabízí řada osvědčených možností. Jelikož se dřevo snadno tónuje, s oblibou se používá pro dosažení požadovaného odstínu barevných mořidel. Pro ochranu, zachování přirozených vlastností a vzhledu dřeva se také nábytek impregnuje nátěry na přírodní bázi a používají se i přírodní laky, oleje a vosky.

bydleniastyl.cz_jelinek.eu_01

Jak udržet nábytek z masivu v dobré formě?

Údržba dřevěného nábytku, aby mohl dýchat a zůstal vždy krásný, není tak složitá a časově náročná, jak by se na první pohled zdálo. Pro běžnou péči postačí měkký lehce navlhčený hadřík. Pro vyšší lesk lze použít také některý z mnoha přípravků na dřevěné povrchy. Voskované plochy lze ošetřit tenkou vrstvu vosku a po zaschnutí lehce přeleštit. Stejně tak je to s nábytkem, který je ošetřen olejem. I zde postačí hadřík namočený v speciálním oleji na nábytek. Je také dobré dbát na vlhkost vzduchu. Nábytek z masivu potřebuje určitou vlhkost vzduchu a příliš suché prostředí mu nesvědčí. Ideální vlhkost vzduchu se běžně doporučuje udržovat v rozmezí 40 – 60 % a teplotu naladit přibližně na 20 °C. Také je dobré dát pozor na pokládání mokrých a vlhkých předmětů „skleničky”, mohou zanechat na povrchu stopy.

bydleniastyl.cz_jelinek.eu_02

Jak je na tom nábytek z masivu se škrábanci?

Ani to není důvod k zoufání. Pokud se vám „zadařilo“ na povrchu dřevěného nábytku udělat menší škrábance, použijte dužinu vlašského, pekanového nebo para ořechu, kterým škrábanec jednoduše potřete. Olej, který se v ořechu nachází, má zázračné účinky. Při větším množství škrábanců, nebo pokud jsou hlubší, aplikujte vosk, jenž je určený na opravu nábytku. Vyrábí se v řadě odstínů. A když zjistíte, že povrch nábytku z masivu neodpovídá vašim představám, je možné nábytek zcela obrousit a opatřit ho zcela novou povrchovou úpravou. Záleží jen a jen na vás.

bydleniastyl.cz_jelinek.eu_03

Stali jste se během čtení tohoto článku příznivci nábytku z masivu? Pak vás jistě zaujme nabídka rodinné firmy Jelínek, která zahořela k dřevěnému nábytku již před 120 lety a nyní vyrábí špičkový dřevěný nábytek, který v sobě skloubil unikátní design a poctivé řemeslo.