Jak správně vybrat vchodové dveře

Jak správně vybrat vchodové dveře

Sdílejte
Vchodové dveře jsou předěl mezi vnějším světem a vnitřkem vašeho domu. Brání potencionálnímu nebezpečí, aby proniklo dovnitř, a zaručují obyvatelům domu bezpečí. Jak si vybrat ty správné, aby dobře splňovaly všechny požadavky?

Volba materiálu

Existují tři základní materiály, které se na výrobu vchodových dveří používají. Jedná se o plast, dřevo a hliník. Setkat se můžete také s různými kombinacemi, jako je například dřevohliník. Plastové dveře perfektně izolují, nekroutí se a navíc jsou velmi cenově příznivé. Pokud chcete opravdu bytelné dveře, vsaďte na ty hliníkové. Jejich povrch je značně odolný, díky pevnosti materiálu nehrozí žádné deformace, a tím pádem je jejich perfektní chod zaručen na spoustu let dopředu.
Pro milovníky přírodních materiálů bude nejlepší volbou koupě dveří dřevěných. Jejich vzhled je velice příjemný a domům, co jsou postaveny v rustikálním stylu, dodají tu pomyslnou třešničku na dortu. Nemusíte se bát ani ztráty tepla, protože moderní dřevěné profily dokáží perfektně izolovat. Bohužel však dřevo po čase potřebuje důslednou péči, jinak by se mohlo kroutit. Tomuto nejlépe předejdete koupí dveří kombinovaných, vyrobených ze dřeva i hliníku, jež deformacím zamezí.

Nezapomínejte na bezpečnost

Tento bod plynule navazuje na ten předešlý. Volba materiálu se totiž odvíjí také od toho, jak moc požadujete, aby vám dveře poskytovaly ochranu. Bohužel v dnešní době se s krádežemi setkáváme čím dál častěji a zloději umí být velmi vynalézaví. Pokud víte, že bydlíte v lokalitě, kde je míra kriminality vyšší, vybírejte dveře opravdu pečlivě.
Pro tyto případy je nejlepší volit bezpečnostní dveře. Ty jsou zavěšeny a namontovány do ocelové zárubně. Na trhu se nachází celkem v šesti bezpečnostních třídách, které se rozlišují podle počtu bodů, v nichž jsou ukotveny. Nejrozšířenější je klasifikace číslo tři, ale není problém si pořídit bezpečnější. Pocit, že se do vašeho domu někdo vloupal a volně se tam pohyboval, dokáže silně poznamenat psychiku celé rodiny. Z toho důvodu na dveřích nešetřete, protože duševní újma je mnohdy horší než ta majetková.

Dveře se musí k domu hodit

Vzhled dveří dotváří celkový dojem stavby. Když už jste si ujasnili, jaký byste si chtěli pořídit materiál a jak odolné musí vaše dveře být, je na čase se zaměřit na estetickou stránku. Špatně zvolený design dokáže vizuál stavby posunout o několik pomyslných příček dolů. Nejste-li si jistí, co bude zrovna pro vás to pravé ořechové, neostýchejte se požádat o pomoc odborníka.
Vybírat můžete z široké nabídky prosklených vzorů a textur. Dejte ale pozor, aby těchto průhledů nebylo až moc. Chcete si přece zachovat svoje soukromí, ne? Navíc čím více takových “okének”, tím se zvyšuje šance proniknutí nebezpečí z venčí. Opět samozřejmě záleží na lokalitě, kde bydlíte a stejně tak i na vašich preferencích. Vchodové dveře se musí líbit hlavně vám.

Pozor na požáry

Nejenom zloději, ale také příroda může vaše obydlí ohrozit. Stává se bohužel, že občas dojde k požáru. Ten se může velice rychle šířit a snažit se proniknout i k vám domů. Kvalitní dveře dokáží tomuto živlu odolat a uchránit vás tak před ničivými plameny. Ačkoliv je malá pravděpodobnost, že tohle nebezpečí potká zrovna vás, tak se vyplatí být na tyto potencionální problémy připraven.
Ještě jedna rada na závěr. Jestli se rozhodnete pro bezpečností dveře, vždy vyžadujte od poskytovatele certifikát. V případě, že by k nějaké nešťastné události došlo, pojišťovna jej od vás bude zajisté vyžadovat. Bez tohoto papíru můžete mít problém s vyplacením pojistky. Bezprostředně po instalaci si dveře několikrát vyzkoušejte. Je důležité, aby se případné nedostatky odhalily co nejdříve.
Sdílejte