Připravte se včas na grilovací sezónu

Připravte se včas na grilovací sezónu

Sdílejte

Venkovní teploty se stále ještě drží těsně nad nulou, ale už byste měli začít myslet na jarní grilovací sezónu a připravit si gril k provozu.

Kontrola plynových rozvodů grilu

Abyste nebyli při vašem prvním jarním grilování nemile překvapeni, je třeba pečlivě překontrolovat stav grilu. Nejprve se podívejte, jestli pružné gumové hadice rozvodů plynu u vašeho grilu nejsou zteřelé nebo mechanicky poškozené. V případě, že najdete poškození, doporučujeme hadice vyměnit za nové. Na oranžové hadici od regulátoru najdete většinou i datum expirace hadice. V případě jeho překročení je vhodná preventivní výměna. V chladnějších dnech je třeba novou hadici krátce nahřát horkovzdušnou pistolí nebo alespoň fénem, aby bylo možné ji nasunout na koncovku regulátoru, šroubení atp.

Po kontrole hadic je nutné provedení zkoušky těsnosti. Tu provedete snadno za pomoci roztoku saponátu a vody. Dál budete potřebovat jemný štětec, kterým nanesete roztok na všechny spoje plynových rozvodů na vašem grilu. Po nanesení roztoku do rozvodu pustíte tlak plynu. V případě netěsnosti se budou v takovém místě tvořit bubliny. Pokud se jedná o únik plynu na rozvodu plynu za oranžovou hadicí od regulátoru, svěřte opravu osobě s potřebnou odbornou kvalifikací.

První zapálení grilu v nové sezóně

Když máte rozvod plynu v pořádku, zapalte gril a sledujte, zda hořáky grilu hoří rovnoměrně a bez pohasínání. Pokud gril hoří nerovnoměrně, může být vadný regulátor plynu, hořák, nebo se do trubic či hořáků dostal hmyz, který trubice ucpal. U některých modelů grilů je možné hadice a trubice hořáků vyčistit, ale jsou i konstrukce, kde to možné není a je třeba hořák nahradit novým. Náhradní hořáky ke grilu lze u značkových grilů většinou bez problému koupit a seženete je ve specializovaných prodejnách.

Čištění grilu a odstraňování zaschlého tuku

V případě, že jste gril na podzim pořádně nevyčistili, může vás čekat také nemilé překvapení v podobě vrstvy zapečeného a často i žluklého tuku. Vrstva takového tuku nepůjde zastudena odstranit a tak si lehce předehřejte gril a vhodnou špachtlí (například dřevěnou) vrstvu tuku oškrábejte.

Po odstranění tuku gril rozpalte na maximální výkon a nechte vnitřek několik minut vypálit. Zbytky tuku se vysuší a půjdou snadno oškrábat kartáčem nebo opět vhodnou špachtlí.

Nyní, jestli máte již vše hotovo, se můžete bez obav těšit na první teplejší dny vhodné pro grilování.

Sdílejte