Obklady a dlažba – Jak na to

Obklady a dlažba – Jak na to

Sdílejte

Obklady a dlažba – Jak na to

Přinášíme Vám první článek ze série návodů Jak na to a dnes se podíváme na obklady a dlažbu. Pokud nechcete platit specializovaným firmám a jste alespoň trochu šikovní, s našimi tipy to zvládnete sami. Článek je sestaven podle rad a tipů, které najdete také na letáčcích v hobbymarketech OBI.

Typy a vlastnosti keramických výrobků

Vysoce slinuté dlaždice: jsou keramické slinuté nebo glazované mrazuvzdorné obkladové prvky s velmi nízkou nasákavostí pod 5 %. Výrobky jsou určeny především k obkladům podlah v exteriérech a interiérech, které jsou vystaveny povětrnostním vlivům a zvýšenému mechanickému namáhání a obrusu (např. restaurace, správní budovy, autosalony, balkony, terasy, pěší zóny).

Glazované dlaždice mrazuvzdorné: jsou keramické glazované obkladové prvky slinuté na nasákavost do 1,5 % nebo 3,0 % – mrazuvzdorné. Dlaždice lze použít k obkladům vnitřních podlah a stěn, včetně venkovních fasád, které jsou vystaveny povětrnostním vlivům (např. stěny koupelen, kuchyně, chodby, kanceláře, vnější fasády, bazény, sauny).

Glazované dlaždice nemrazuvzdorné: jsou keramické glazované obkladové prvky s nasákavostí 3,0 % až 6,0 %. Dlaždice lze použít k obkladům vnitřních podlah a stěn, včetně venkovních fasád, které jsou vystaveny povětrnostním vlivům (např. stěny koupelen, kuchyně, chodby, kanceláře).

Obkladačky: jsou glazované keramické obkladové prvky s nasákavostí nad 10 % – pro stěny, které nejsou vystaveny povětrnostním vlivům, mrazu, účinkům spodní vody, kyselých zplodin, jejich výparům a abrazivních prostředků (např. stěny koupelen, kuchyní, prádelen a ostatních interiérů).

Přírodní kamenivo (nekeramický výrobek): je vhodným unikátním doplňkem keramických obkladů. Charakteristické jsou rozdíly v barvě, struktuře a dalších vlastnostech, které jsou dány přírodním původem.

Přehled některých vlastností obkladových prvků

Nasákavost: je nejdůležitější vlastností pro volbu druhu obkladového materiálu do určitého prostředí.

Mrazuvzdornost: pro venkovní obklady je naprosto nezbytné používat pouze mrazuvzdorné keramické obkladové prvky. Pevnost keramických obkladových prvků je důležitou vlastností především u podlah.

Otěruvzdornost glazované dlažby: schopnost odolávat mechanickému opotřebení povrchu dlažby v závislosti na hustotě provozu chodců, druhu a stupni znečištění podlahy.

Tvrdost: odolnost proti možnosti vrypu do povrchu obkladového prvku a tím i možnost řezání klasickou řezačkou.

Protiskluznost podlah: způsob deklarace protiskluznosti dlaždic určuje podle normy EN 14 411 výrobce, který obvykle deklaruje speciální protiskluzné dlaždice do prostor se zvýšeným nebezpečím uklouznutí. Protiskluzný charakter výrobků vyžaduje zvýšené nároky na čištění povrchu dlažby!

Chemické vlastnosti: určují odolnost obkladových prvků proti vzniku skvrn, působení chemikálií používaných v domácnostech, v bazénech a působení silných kyselin a zásad.

Postup – 17 kroků jak na to

  1. Všechny podkladové plochy musejí být čisté, suché, rovné, s dostatečnou nosností a bez přítomnosti prachu.
  2. Staré omítky ošetřete základním penetračním nátěrem. Ten na zeď nanášejte pomocí plochého, širokého štětce.
  3. Pomocí vodováhy a dlouhé latě si tužkou na zdi vyznačte vodorovnou a svislou čárou začátek první řady. Obkládat začněte podél vodorovné čáry, pak podél svislé čáry (ve tvaru obráceného T).
  4. Obklady a dlažby lepte vždy jen speciálním lepidlem na obklady a dlažby (v exteriérech – flexibilní lepidlo; dřevotřískové desky, umakart a jiné kluzké povrchy – disperzní lepidlo).
  5. Lepidlo na zdi roztírejte rovnoměrně pomocí ozubené stěrky. Lepidlem znečištěné obkladové prvky je nutno včas očistit.
  6. Obkladačky přitiskněme do vrstvy lepidla vždy lehkým krouživým pohybem. Stejnoměrných spár docílíte, když mezi každý následující obklad vsunete obkladové kříže.
  7. Obkladové křížky nemusíte vyndávat. Zakryjete je pomocí spárovací hmoty.
  8. U starých podlah opravíte větší nerovnosti, trhliny a drolící se beton vyrovnávací stěrkou. Předtím ale musíte podlahu natřít penetračním nátěrem. Menší nerovnosti odstraníte samonivelační hmotou.
  9. Pomocí dlouhé, rovné latě a skládacího metru vyměřte střed místnosti. Odtud veďte vodorovnou a svislou čáru kolmo ke stěně. Dlaždice si rozmístěte na zkoušku podle čar do kříže.
  10. První dlaždici pokládejte do nataženého lepidla. Pokud formát dlaždice odpovídá formátu obkladu na stěně, měly by vám spáry na stěně i na podlaze navazovat.
  11. Ideálního přilnutí dlaždic s lepidlem docílíte poklepem gumovou palicí. Stejnoměrných spár opět dosáhnete použitím obkladových křížků. Stále kontrolujte pomocí vodováhy rovinu podlahy.
  12. Pokud budete po obvodu stěny lepit sokl, dodržte opět návaznost spár a mezi soklem a dlažbou ponechte mezeru, kterou později vyplníte spárovací hmotou.
  13. Spárování dlažby: Dlažbu spárujte nejdříve 24 hod. po její pokládce – lepidlo musí být vytvrdlé! Spárovací hmotu rozmíchejte dle návodu a roztírejte gumovou stěrkou po vydlážděné ploše.
  14. Spárovací hmota, která zůstane na povrchu dlažby, musí být po zavadnutí setřena vlhkou houbou. (Příliš vytvrdlá nepůjde odstranit, vznikne cementový plak; u příliš tekuté dojde k vymytí ze spár.)
  15. Spárování obkladu: Obklad spárujte nejdříve 24 hod. po pokládce; lepidlo musí být vytvrdlé! Spárovací hmotu rozmíchejte dle návodu a roztírejte gumovou stěrkou po ploše obložené stěny.
  16. Spárovací hmota, která zůstane na povrchu, musí být po zavadnutí umyta vlhkou houbou. Hmota ve spárách nesmí být vytvrdlá (plocha by nešla umýt) ani „tekutá“ (došlo by k vymytí hmoty).
  17. Napojení vany, umyvadla, sprchové vaničky a dalších pevně zabudovaných zařizovacích prvků proveďte sanitárním silikonem.

9 tipů pro obkládání a pokládku dlažby

  1. Při nákupu zvažujte nejen estetický vzhled, ale i náročnost podmínek použití. Změřte pečlivě potřebné množství obkladů a nakupujte vždy o 5 až 15 % obkladových materiálů více, než vám vychází podle teoretických výpočtů (prořezy u stěn zejména při pokládce na koso, nečekané úpravy a opravy, atd.).
  2. Při nákupu dlažby vždy projednejte předpokládanou hustotu provozu chodců v připravovaném objektu a podle toho zvolte vhodnou otěruvzdornost dlažby. Pro náročnější podmínky provozu z hlediska nebezpečí uklouznutí (např. okolí bazénů) volte vždy vhodnou protiskluzovou dlažbu.
  3. Před započetím prací důkladně prostudujte návody výrobců keramických obkladů, tmelů, lepidel a řezných nástrojů.
  4. Nejpozději před zahájením kladečských prací prověřte zboží rozložením do plochy a zkontrolujte zejména sestavení dekorů a sestav. Dále prověřte jednotnost značení rozměrů a odstínů v kartonech. Nikdy nemíchejte různě označené odstíny a rozměry.
  5. Při kladení větších ploch (nad 4×4 m) nezapomeňte provést dilatační spáry v ploše, kolem nosných a dilatačních částí staveb, zejména u venkovních podlah a podlahového topení. Podklady, které dodatečně dilatují, např. dřevotříska, je nutné vybavit speciálními dilatačními vrstvami před pokládkou. V případě potřeby se provádí izolační a penetrační nátěry.
  6. Přírodní materiály na bázi uhličitanů (např. mramor) mají nižší chemickou odolnost proti kyselinám. Pro jejich lepení, spárování a čištění je nutné používat prostředky, které neobsahují kyseliny.
  7. Vnější a vnitřní rohy ukončíte pomocí plastových či kovových lišt. K dostání jsou v různých provedeních. Místo klasických dřevěných prahů vyřešíte zakončení dlažby přechodovými lištami.
  8. Pro odstranění zbytků rzi jsou vhodné prostředky s obsahem kyseliny fosforečné. K odstranění zbytků cementu nebo spárovacích prostředků postačí obvykle včas omýt obklad 5% roztokem octa a pak opláchnout čistou vodou.
  9. U zjevných vad (rozměry, křivost, vady glazur, odstíny, záměny druhu) je zapotřebí reklamaci uplatnit před zahájením kladečských prací na zboží v původních obalech.

Váš nákupní seznam

Příklad pro kompletní výměnu

  • dlažba a obklad
  • obkladové doplňky
  • lepidlo na obklady
  • vyrovnávací hmota
  • penetrační nátěr
  • spárovací hmota
  • sanitární silikon
  • obkladačské křížky
  • obkladačské lišty

Další potřeby

  • rukavice
  • chrániče kolen
  • zoubkovaná stěrka/hladítko
  • řezačka na obkladačky
  • provázek
  • metr
  • vodováha
  • vyrovnávací lať
  • tužka
  • štípačky na obkladačky
  • gumová palice
  • ozubená stěrka
  • zednická lžíce
  • mycí houba a vědro
  • štětec
  • vrtačka/míchací nástavec
  • zednické vědro

U všech materiálů dbejte pokynů výrobce a návodů ke zpracování!

Rate this post
Sdílejte