Venkovní stínění šetří peníze, můžete na něj dostat i dotaci

Venkovní stínění šetří peníze, můžete na něj dostat i dotaci

Sdílejte

Venkovní stínění se stává stále oblíbenější volbou do rodinných domů. Skvěle stíní, chrání interiér před přehříváním i vychládáním a v zataženém stavu také izoluje zvuk. Pokud rekonstruujete a dozateplujete dům, můžete na něj od ministerstva životního prostředí navíc dostat dotaci až 50 % nákladů.

Exteriérové stínění má celou řadu výhod. Díky tomu, že zachytává sluneční paprsky dříve, než dopadnou na okno, zabraňuje tomu, aby se interiér přehříval či v zimě vychládal. Působí také jako optická bariéra pro zvědavé sousedy i zloděje, kterým by případné vloupání zkomplikoval. Venkovní stínění oceníme i v případě, že máme okna do rušné ulice – stačí je zatáhnout a hned máme v místnosti klid.

Jaké vybrat žaluzie?

Venkovní žaluzie se liší tvarem a velikostí lamely. Nejběžnější šíře lamel je od 50 po 90 mm a jejich šíři vždy volíte podle velikosti oken – čím větší okno, tím větší lamela. V současné době se na trhu nabízí hlavně tři tvary žaluzií C, Z, S, s tím, že C je nejstarším typem, který není vhodný, pokud chcete úplné zastínění. Modernější žaluzie Z a S mají lepší tvar a proto s nimi úplného zatemnění dosáhnete. Díky gumě, kterou mají vlisovanou po okrajích, do sebe krásně zapadnou a skvěle izolují hlučnost, když třeba fouká vítr. Žaluzie mají oproti roletám tu výhodu, že naklápěním lamel můžete dosáhnout různé intenzity světla.

Jaké jsou vhodné rolety?

Venkovní, předokenní rolety umožní úplné zastínění a navíc mají skvělé termoregulační vlastnosti, v létě sníží teplotu až o 7°C v interiéru. Dále také chrání okna před nepříznivými vlivy počasí, jako je krupobití a izolují hluk z ulice. Mohou být buď plastové, nebo odolnější hliníkové. Populární volbou jsou také screenové rolety, které se vyrábí se speciálních látek. Tyto látky jsou zvenku neprůhledné, ale vy přes ně do exteriéru bez problému vidíte. Látky se vyrábí v různých stupních světelné propustnosti.

Skrytý box a ovládání

Pokud teprve dům stavíte nebo kompletně rekonstruujete, určitě počítejte se stíněním už ve fázi projektu a zabudujte box do fasády. Pokud máte již hotovou stavbu, box může být přiznaný. Žaluzie a rolety můžete ovládat jak manuálně, tak tlačítkem či ovladačem. Moderní volbou je ovládání dálkové, se kterým můžete ovládat jak stínění, tak třeba světla či alarm.

Kdy je možné získat dotaci?

Pokud plánujete dodatečně zateplovat dům a spolu se zateplením budete pořizovat i stínění, máte nárok na dotaci v rámci programu Nová zelená úsporám, vyhlášeném ministerstvem životního prostředí. Dotace činí 500 Kč na m2, případně 100 Kč na m2, pokud se stínění bude ovládat inteligentním automatickým ovládáním. Dotace se netýká novostaveb a případu, kdy měníte pouze stínění – vždy musí být v kombinaci se zateplením. Podmínkou je pouze technický dozor při montáži, jinak můžete stínění montovat i svépomocí.

Sdílejte