Rekuperační jednotky jsou běžnou součástí nízkoenergetických domů

Rekuperační jednotky jsou běžnou součástí nízkoenergetických domů

Sdílejte

Rekuperace je pojmem, který se hojně skloňuje v souvislosti s nízkoenergetickým a pasivním bydlením. Rekuperační systém totiž dokáže ušetřit náklady na provoz, a ještě navíc vyčistí vzduch, jejž doma dýcháte.

Rekuperační jednotky využívají znečištěný teplý vzduch z místnosti, potrubím ho odvádí a použijí pro ohřátí vzduchu přicházejícího venku. Ten díky tomu do místnosti vstupuje již předehřátý. Je to jako byste větrali, ale nemusíte vůbec otevírat okno, vzduch je čistší, a navíc ušetříte za vytápění, protože si v zimě dovnitř nepouštíte přímo studený vzduch. A v létě? Rekuperace může fungovat i opačně a fungovat jako klimatizace.

Rekuperace se hodí i do bytu

Pokud jste získali pocit, že rekuperace vzduchu je vhodná spíš pro nízkoenergetické novostavby, nenechte se mýlit. Hodí se do každého domu i bytu. Rekuperační jednotka pro rodinný dům je velká asi jako lednice, obvykle se umisťuje do prádelny, sušárny či jiné zateplené místnosti.

Rekuperace do bytu je menší, například jako elektrická trouba. Některé modely jsou dokonce tak malé, že se dají zavěsit pod strop. Vadit vám nebudou, moderní modely nejsou hlučné. Spíše naopak, hluku vás zbaví. V noci nebudete muset větrat s otevřeným oknem, a tak vás nebudou budit zvuky z ulice.

Správná velikost rekuperační jednotky se vybírá podle využití jednotlivých místností a počtu obyvatel, s výběrem vám nejlépe pomůže odborná firma.

Užijte si vzduch bez bakterií, pylů a prachu

Rekuperační jednotka má pylový filtr, takže zamezí vniku alergenů a alergici budou jásat. Z domu odvede vzduch plný bacilů, kouře i zápachů z vaření, a jelikož dovnitř stále přivádí čerstvý vzduch, zabrání také vzniku plísní.

A kolik taková rekuperace stojí? Podívejte se například na rekuperace Aldes a vyžádejte si bližší informace. Počáteční investice se určitě vyplatí, investujete totiž do vašeho pohodlí a zdraví.

Sdílejte